Covid-19’a Karşı Geliştirilen Yerli Aşının Faz-2 Çalışması Hakkında.
01 Temmuz 2021

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
VİRÜS BENZERİ PARÇACIKLARA(VLP) DAYALI AŞI, FAZ-2  AŞAMASINDA  SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ YEDİKULE GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNDE GÖNÜLLÜLERE UYGULANMAYA BAŞLANIYOR.Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Covid-19’a karşı yerli olarak geliştirilen VLP temelli aşının Faz-2 aşaması için gönüllüler aranmaya başlandı.

Ülkemizin güzide akademisyenlerince geliştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından desteklenen, dünyanın en yenilikçi aşılarından olan VLP temelli aşının Faz-1 çalışması daha önce başarı ile sonuçlandırılmıştı. VLP aşısının Faz-2 aşamasının Ankara, İstanbul ve Kocaeli olmak üzere 3 merkezde yapılacağı duyurulmuştu. Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesinin ardından, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde de aşılama çalışmalarına başlanmış olup, daha önceden istekli olarak kayıt olan gönüllüler aranmaya başlanmıştır. 

Aşılamaya 18-59 yaş arasında, ciddi kronik hastalığı olmayan, daha önce Covid-19 geçirmemiş ve başka bir Covid-19 aşısı yaptırmamış gönüllüler alınmaktadır. Bu kriterleri taşıyan ve www.covid19.tubitak.gov.tr adresi üzerinden gönüllü olarak kayıt yaptırmış olanlar bugün itibari ile aranmaya başlanmıştır. Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde de ki aşılama çalışmaları Prof. Dr. Erdoğan ÇETİNKAYA, Doç. Dr. Mustafa ÇÖRTÜK ve Doç. Dr. Halit ÇINARKA’ nın gözetimindeki bir ekip tarafından yürütülmektedir.

Ülkemizde VLP aşısının geliştirilmesinde rol alan bilim adamlarına, desteğini esirgemeyen tüm kişi, kurum-kuruluşlara, basınımıza ve en önemlisi geliştirilen  VLP aşısına  beklenenden çok daha fazla sayıda başvuru yaparak güvenini gösteren gönüllülerimize teşekkürü borç biliriz.