Tarihçemiz
06 Kasım 2017

Bugünkü adı ile Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1905 inşaa edilmiştir.


t1.jpg

1950 yılından itibaren, hastanemizde daha çok tüberküloz hastalarına hizmet verilmeye başlanmıştır.
    
  t2.jpg                                                  t3.jpg1963 yılında yeni bir bina eklenmiştir. 1970 yılında Özel Dal Eğitim Hastanesi olmuş ve Göğüs Hastalıkları Asistanı yetiştirmeye başlanılmıştır.

t4.png                     t5.png
1981’de Göğüs Cerrahisi Kliniği de açılmış ve adına “Göğüs Cerrahisi Merkezi” eklenmiştir. 1980’ li yılların sonunda, verem dışı akciğer hastalarına da hizmet verilmeye başlanmıştır, günümüzde hastanemiz çok az sayıda tüberkülozlu hastaya hizmet vermekte olup, daha çok akciğer ve göğüs kafesindeki diğer organların hastalıkları için “çözüm merkezi” durumuna gelmiştir. Hastane 2005 yılında İSO 9001/2000 uluslar arası kalite belgesi almıştır.

t6.png


t7.png


2011 yılında faaliyete geçen 200 yataklı yeni hastane binamızda
akciğer nakli ünitesi, kemoterapi ünitesi ve Cerrahi yoğun bakım ünitesi hizmete girmiştir. 2015 yılında yeni binada ileri teknoloji ile donatılmış laboratuarlar, solunumsal yoğun bakım ünitesi, pulmoner rehabilitasyon ünitesi ve ileri Bronkoskopi üniteleri açılmıştır.


t8.png                                                                                t9.png
                                                     

t10.jpg

                                                                                                                                                         t11.jpg
t12.jpg         
t13.jpg

t15.png
t14.png                                                    Bu yıl yaklaşık olarak 363.605 poliklinik hizmeti, 6.165 bronkoskopi ve 4.525 ameliyat yapılmış olup, 11,333 yataklı tedavi hizmeti sunumu ile; halen gerek Türkiye’nin gerekse Avrupa’nın en fazla iş yükü olan, en büyük Göğüs Hastanesi’dir. Aynı zamanda, Bakanlığımızın Sağlık Turizmi için seçmiş olduğu az sayıdaki hastanelerden bir tanesidir.  


t6.png      t17.jpg
                                                                

Ülkemize hem göğüs hastalıkları hem de göğüs cerrahisi alanında 300’ün üzerinde uzman hekim yetiştiren hastanemizin, bilimsel faaliyetleri en üst düzeydedir.  Hastanemiz, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Birliği Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 2012-1014 Bilimsel Yayın sıralamasında Türkiye 4. ‘sü olmuştur. Hastanemiz, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılan kongre, sempozyum, kurs gibi bilimsel çalışmalarda aktif rol üstlenerek, tıp eğitimine ve gelişimine katkıda bulunmaktadır. Her yılın mayıs ayının son Cuma günü Yedikule günü olarak ilan edilmiş olup, O gün bilimsel ve sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Hastanemiz artık bir marka haline gelmiş, hem yurt içinde hem de yurt dışında tanınmış bir kurum olmayı başarmıştır.


t18.pngt19.png

 

       


                                                 


t21.jpgt20.jpg
 

 


Hastanemizin geçmişten bugüne gelmesinde katkıda bulunan tüm hocalarımıza ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunar, hizmet ettiğimiz hastalara acil şifalar dileriz.


t22.jpg